czwartek, 23 maja 2013

Przesądy dotyczące cyfr i liczb polskie i chińskie

POLSKIE I (NIE TYLKO) PRZESĄDY DOTYCZĄCE LICZB

Jeden - jest liczbą szczęśliwą. Dawno temu uważano ją za liczbę najdoskonalszą
Występuje jako symbol początku, zaczynania czegoś i tworzenia, jest symbolem boga, który stworzył świat z niczego, a właściwie ze swojej jednej myśli.
Dwa przed wiekami uważana była za liczbę złowieszczą.
Warto jednak wiedzieć, że dwójka oznacza parę, a wszystko co podwójne jest pozytywne. Tak zresztą mówi jedno z chińskich powiedzeń.
Trzy – tę cyfrę uważa się za szczęśliwą, ponieważ jest związana z symbolem boskiej trójcy . Znane jest łacińskie przysłowie: "Wszystko, co złożone z trzech, jest doskonałe".
Cztery - kiedyś uchodziła za liczbę świętą, zwłaszcza w starożytnej Grecji. Są cztery strony świata, cztery pory roku, a my często szukamy czterolistnej koniczyny, która przynosi szczęście.
Pięć - uważana jest  za liczbę szczęśliwą. Była między innymi symbolem potęgi Boga i człowieka (rozstawione nogi i ręce oraz głowa).
Sześć -  jest to szczęśliwa liczba. W starożytnej numerologii była to liczba harmonii, równowagi i stabilnego szczęścia, patronowała przyrodzie i jej cyklom życia: przemianom nocy i dnia, nowiu i pełni, zimy i lata.
Liczba 6 uznawana była za liczbę szczęśliwą i stała się symbolem pokoju i szczęścia. W religii chrześcijańskiej oznacza liczbę dni, w ciągu których Bóg stworzył świat.
Siedem – to magiczna cyfra, zatem szczęśliwa. Szczęśliwe są też wielokrotności siódemek.

Siódmy dzień tygodnia to dzień świąteczny, a siódmego dnia miesiąca na pewno spotka nas coś przyjemnego. Na siódme pytanie konkursowe na pewno odpowiemy! 
Osiem - to liczba uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności. Ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Osiem osób liczyła załoga Arki Noego ( Noe, jego żona i trzej synowie Noego z żonami.
Dziewięć -  uchodziła kiedyś za liczbę szczęśliwą, która pomnożona stale się odtwarza.  
Nadal jest toi liczba szczęśliwa
Liczbą 9 chętnie posługiwano się w magii.  
Dziesięć - zawsze była uważana za liczbę świętą. 
Jedenaście - jest symbolem nadmiaru i przesady, nieporządku i grzechu.
Liczba dwanaście - jest podobno liczbą doskonałą, przynoszącą szczęście.
Trzynaście – w naszym kraju uważa się za liczbę pechową, symbolizującą katastrofę, zdradę, ale nie zapominajmy, że w wielu krajach jest ona liczbą szczęśliwą.
Siedemnaście - to podobno liczba pechowa według Włochów. W większości włoskich hoteli nie ma pokoju o numerze 17, nie ma też 17 piętra (a jeśli jest, to znajdują się tam wszystkie biura, przynajmniej dyrekcja hotelu może pokazać gościom, że nie jest przesądna), w samolotach Alitalia żaden fotel nie ma numeru 17.
Co ciekawe, że w języku szwedzkim słowo oznaczające 17 – sjutton – jest przekleństwem.

CHIŃSKIE PRZESĄDY ZWIĄZANE Z LICZBAMI (połączone z ich słowami).
W Chinach  pewnym liczbom przypisuje się pewne znaczenie: pozytywne lub negatywne.
Wszystko zależy od tego, do jakiego słowa podobna jest w brzmieniu konkretna liczba.

Liczby, które przynoszą szczęście:

Dwa 2 (二) – Dwójka oznacza parę, a wszystko co podwójne jest pozytywne. Firmy bardzo często w swoim logo umieszczają dwa takie same elementy, ma to przynieść szczęście w interesach.
Trzy 3 (三) – Trójka brzmi podobnie do słowa „narodziny”. Jest bardzo pozytywna.
Pięć 5 (五) – Piątka kojarzy się z pięcioma elementami chińskiej filozofii. Są nimi woda, drzewo, ogień, ziemia i metal. Od zawsze też w pewien sposób związana była z cesarzem Chin.
Sześć 6 (六)– Szóstkę wymawia się tak samo jak słowa  „lśniący” i „płynny”. Mówi się, że liczba sześć przynosi szczęście w biznesie. Kojarzona jest ze szczęściem i błogosławieństwem.
Siedem 7 (七) – Siódemka przynosi szczęście w relacjach międzyludzkich. Zarówno w kulturze zachodniej jak i chińskiej uważa się ją za liczbę pozytywną. W języku chińskim brzmi tak samo jak „powstawać”.
Osiem 8 (八) – Ósemka brzmi podobnie do znaku „fa”, który oznacza rozwój, „facai” oznacza bogacić się, zdobywać pieniądze. Jest to liczba bardzo szczęśliwa
Dziewięć 9 (九) – brzmi identycznie jak znak oznaczający długi okres czasu. Odnosi się najczęściej do szczęśliwego i długotrwałego związku z drugą osobą.

Liczby nieszczęśliwe:

Cztery 4 (四) – Czwórka w wielu kulturach azjatyckich uważana jest za liczbę przynoszącą pecha. Brzmi tak samo jak „śmierć”. (po lewej) wymawia się tak samo jak znak oznaczający śmierć (po prawej). 
Co bardziej zabobonni Chińczycy, także ludzie młodzi mają  silnie zakorzenioną niechęć do cyfry 4. Ma to związek z głębokim  lękiem związanym ze śmiercią i umieraniem, które są tematem tabu.
Jest tak a szczególnie w Japonii, że  hotelach a najczęściej w szpitalach, nie ma czwartego piętra, jest to często piętro techniczne niedostępne przy wjeździe windą dla klientów (tzn. w windzie nie ma guzika z czwartym piętrem).
W Hong Kongu zdarza się tak, że niektóre wieżowce nie mają żadnego piętra, w których zawarta jest liczba cztery. I tak jeśli najwyższe piętro opatrzone jest numerem pięćdziesiątym, w rzeczywistości jest trzydziestym szóstym.
Pięć 5 (五) – Piątka może mieć też znaczenie negatywne, gdyż wymawia się ją jak „nie”. Wiele zależy koło jakiej liczby stoi. W połączeniu ze śmiertelną czwórką w liczbie 54, znaczenie piątki jest pozytywne. Jednak już 53 jest negatywne. Znaczy mniej więcej „nie żyć”.
 
Ze względu na różnice fonetyczne w dialektach chińskich, skojarzenia liczbowe mogą się różnić.
Za najbardziej szczęśliwe uważa się 6, 8, 9.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz